Pierwszaki w Tesco

TESCO11W ramach programu "Od uprawy do potrawy" uczniowie klas pierwszych udali się na Ekspedycję Smaków do sklepu Tesco w Tarnowie. Podczas warsztatów prowadzonych przez p. Jadzię mogli spróbować, dotknąć, powąchać różnych znanych i nieznanych owoców i warzyw. Następnie poznawali wiele zdrowej żywności sprawdzając ich etykiety. Finałem ekspedycji było zrobienie sałatki owocowej i uzupełnienie piramidy zdrowego żywienia.

Krystyna Olszówka-Łępa

Galeria zdjęć

 
Klasy 3 w Żurowej i Ołpinach

ZO35W dniu 9 października 2018 roku uczniowie klasy 3 a wraz z Panią dyrektor Katarzyną Radziszewską i wychowawczynią Marią Bardo oraz niektórymi rodzicami udali się na wycieczkę do Żurowej i Ołpin. Z historią i ciekawymi miejscami w Żurowej zapoznał uczniów Pan przewodnik Jakub Nowak. Na początku mogli podziwiać zabytkowy drewniany kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty, pomniki upamiętniające bohaterów poległych podczas walk na tych terenach. Uczniowie zdobywali punkty za odnalezienie ukrytych w terenie pytań i udzielenie na nie poprawnych odpowiedzi. Kolejnym punktem wycieczki było zdobycie skały "Borówki" zbudowanej z piaskowców ciężkowickich. Po zabawach na placu zabaw w Żurowej wszyscy udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego i Stajni Koni "Paryja" w Ołpinach. Tam uczestnicy wycieczki mogli samodzielnie wymłócić cepami snopy pszenicy, zmielić ziarna w żarnach a następnie przygotować ciasto i upiec placuszki znane w naszym regionie pod nazwą "prołzioki". Rodzice pomogli upiec nam na ognisku kiełbaski. Po posiłku udaliśmy się na dużą łąkę, gdzie mieliśmy okazję spotkać stado czternastu koni. Odważni skorzystali z okazji, aby je pogłaskać.

Galeria zdjęć

 
Z wizytą w Tyńcu oraz Krakowie

KT07Dnia18 X 2018 r. uczniowie klas V oraz VI wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Najpierw udali się do przepięknego miejsca usytuowanego na malowniczym wzgórzu nad Wisłą - zabytkowego klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Tam, pod czujnym okiem pań prowadzących, wzięli udział w warsztatach nt. historii powstania książki. Krok po kroku poznawali jej dzieje - od glinianych tabliczek przez pergaminowe kodeksy aż po współczesne e - booki , a następnie w skupieniu i z wielkim zaangażowaniem, z gęsim piórem w ręku próbowali swych sił w kaligrafii. Po zajęciach uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawą i bogatą historią tynieckich benedyktynów, odwiedzając zabytkowy klasztor oraz kościół św. Piotra i św. Pawła. Na koniec przyszedł czas na zakup upominków oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Po 2-godzinnym pobycie w Tyńcu, który bez wątpienia cechuje się niepowtarzalną atmosferą, podopieczni wraz z opiekunami udali się na szatańsko ciekawą adaptację powieści Kornela Makuszyńskiego pt. "Szatan z siódmej klasy". Jak zawsze, tak i tym razem, Teatr Współczesny zaskoczył wymagającą publiczność oryginalnymi rozwiązaniami scenicznymi. Pełna napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcja, zagęszczenie łamigłówek oraz ogromna doza komizmu okazały się niezaprzeczalnymi atutami przedstawienia. Oprawa muzyczna i scenografia oraz oryginalne kostiumy zabrały młodego widza w świat ekscytujących przygód Adasia Cisowskiego, który zamierza rozwiązać zagadkę z czasów wojen napoleońskich, a oglądający mają szansę rozwiązać ją razem z nim! Po spektaklu, który niewątpliwie zasługuje na najwyższą ocenę, uczniowie mieli okazję aktywnie uczestniczyć w warsztatach teatralnych, które poprowadził jeden z aktorów grających w przedstawieniu. Bartosz Sułek był tym szczęśliwcem, który w takt muzyki odsłonił kurtynę, natomiast Helena Kulesa, Patrycja Klag, Kornelia Papuga, Zuzanna Kluzek, Justyna Kawa, Michał Kluzek, Beniamin Smoleń, Alan Zając oraz Henryk Galas wystąpili na scenie, pokazując różne uczucia i zdradzając, w jaki sposób zwykłe przedmioty stają się rekwizytami teatralnymi. Kto wie, może któreś z nich w przyszłości zostanie sławnym aktorem. Wrażeń i emocji nie było końca ... Zarówno wizyta w najstarszym zachowanym klasztorze w Polsce, jak i pobyt w jednym z najpiękniejszych krakowskich teatrów stały się doskonałą okazją do bezpośredniego spotkania z polską historią, kulturą oraz sztuką i stanowiły cenne uzupełnienie wiedzy zdobywanej w szkole.

Galeria zdjęć

 
Pierwszaki na Festynie BRD

FestynBRD417.10.2018r uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami p. Anną Błazień i Krystyną Olszowką-Łępa uczestniczyli w Festynie BRD poświęconym zasadom bezpieczeństwa w ruchu drogowym, który odbył się w Zespole Szkół w Ryglicach. Festyn "Bądź bezpieczny maluchu w drogowym ruchu" zorganizował Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie i Gmina Ryglice. W trakcie festynu dzieci zapoznały się z zasadami udzielania pierwszej pomocy i podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach. Wszyscy uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe z którymi będą mogli bezpiecznie poruszać się drogami po zmroku. Dzieci miały okazję uczestniczyć także w konkursie ze znajomości przepisów ruchu drogowego i konkursie sprawnościowej jazdy rowerem. Wiele uśmiechu i sportowej rywalizacji przyniosły konkursy takie jak bieg z lizakiem policyjnym i w czapce policyjnej, układanie puzzli oraz przeciąganie liny. Nasi uczniowie wspaniale reprezentowali szkołę, za co serdecznie im gratulujemy. Na zakończenie festynu otrzymaliśmy cenne upominki dla uczniów z rąk burmistrza Ryglic p. Bernarda Karasiewicza, dyrektora MORD-u p. Jarosława Sadego.

Krystyna Olszówka-Łępa

Galeria zdjęć

 
Porządkowanie grobów żołnierskich

SCm4W dniu 16 października 2018 r. grupa młodzieży szkolnej z klasy VI b wraz z opiekunem grupy p. A. Szczeklik wybrała się aby posprzątać groby żołnierskie. Przemarsz spod szkoły trasą liczącą ponad 3 km. zajął młodzieży zaledwie 30 min. Na miejscu spotkaliśmy grupę seniorów, która od lat opiekuje się tym miejscem i dba o ład i porządek. Zaopatrzona w potrzebne rzeczy grupa uczniów uporządkowała plac pamięci. Wraz z dyrektorem szkoły p. L. Sutkowskim wspomnieliśmy zmarłych i uczciliśmy ich pamięć. Po skończonej pracy uczniowie bezpiecznie wrócili do szkoły.

A. Szczeklik

Galeria zdjęć

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>