Już od kilkunastu lat 11 listopada obchodzimy w naszej miejscowości bardzo uroczyście. Również tegoroczne obchody miały swój odświętny i niecodzienny wymiar. Od 2008r można zgłaszać się do programu "Katyń...ocalić od zapomnienia", którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci oficerom Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie i innych miejscach Związku Radzieckiego. Społeczność zalasowska, społeczność gminy Ryglice tworzy unikalne w skali kraju Społeczne Archiwum Wiedzy o Bohaterach, którzy zginęli w 1940r. Impulsem do działań w Zalasowej był artykuł informatora ryglickiego ?W Paśmie Brzanki" z 2000r pt. ?Katyń-60 rocznica zbrodni sowieckiej na polskich oficerach", którym to artykułem a szerzej opisanymi ludźmi naszego regionu zainteresował się rodzic uczniów naszej szkoły p. Zdzisław Mądel. Swoja pasją, swoim pomysłem zainteresował lokalną społeczność. W wyniku podjętych działań otrzymaliśmy informację, że w Katyniu zginął zalasowianin Jan Czarnik, którego uczczono w Wieliczce, dlatego po raz drugi nie można go uczcić w Zalasowej. Otrzymaliśmy Certyfikaty zaświadczające, że Dęby Pamięci zostaną posadzone w Zalasowej dla uhonorowania pamięci porucznika Franciszka Oskarbskiego s. Józefa ur. 30.10.1914 r w Makowie zamordowanego strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD oraz aspiranta Policji Państwowej Kazimierza Wróbla s. Franciszka ur. 24.05.1911r w Ryglicach zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w roku 1940 przez NKWD. Certyfikaty wydano dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej, ul. Karpacka 21, w województwie małopolskim, powiecie tarnowskim, gminie Ryglice, w diecezji tarnowskiej, dekanacie tuchowskim, parafii Zalasowa.
W dalszym etapie działań pozyskano sponsorów tablic upamiętniających Bohaterów oraz przygotowano godne miejsce dla posadzenia Dębów Pamięci. Na uroczystość, która rozpoczęła się o g. 15.30 11 listopada 2011r przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej przybyła Burmistrz Ryglic p. Teresa Połoska, rodziny Bohaterów: p. Franciszek Siwek, p. Maria Barszczewska, rodzina por. Oskarbskiego, których zaproszono do symbolicznego posadzenia Dębów Pamięci przy współudziale długoletnich dyrektorów szkoły p. Ekspedyta Dębowskiego i p. Juliana Śliwińskiego, historyka i przedstawiciela Stowarzyszenia Zalasowianina dr Jana Hebdy oraz przewodniczącej SU- Oliwii Kawa. Następnie proboszcz parafii ks. Kazimierz Kozyra poświęcił pamiątkowe tablice, aby wspólnie wyruszyć wraz z pocztami sztandarowymi szkoły do parafialnego kościoła, gdzie modliliśmy się za poległych za Ojczyznę. Po przejściu do Pałacu pod Dębami mogliśmy podziwiać scenografię wykonaną przez p. Agnieszkę Usarz, p. Danutę Cius, p. Marka Surmacza, p. Piotra Solarz, montaż słowno-muzyczny przygotowany przez p. Martę Śliwińską-Lech i Izabelę Ilewicz, prezentację multimedialną zaprezentowaną przez p. Leszka Sutkowskiego, Młodzieżową Orkiestrę Dętą i Męski Chór pod batutą Stanisława Stańczyka. Nie zabrakło - starym zwyczajem- lekcji zalasowskiego patriotycznego śpiewania unissono i z podziałem na role-głosy!
Dziękuję za pomoc w przygotowaniu obchodów Święta Niepodległości: - Proboszczowi parafii- ks. Kazimierzowi Kozyrze - Ośrodkowi Kultury w osobie p.Stanisława Stańczyka - uczniom, nauczycielom i pracownikom ZSzP - sponsorom: p. Stanisławowi Pikusowi, p. Tadeuszowi Sępek, p. Zdzisławowi Peca, p. Zdzisławowi Mądel, anonimowemu darczyńcy, Paniom z KGW, Stowarzyszeniu Zalasowian, Radzie Rodziców przy ZSzP - p. Tomaszowi Madeja za przygotowanie głazu pod tablicę - p. Grzegorzowi Wojtanowskiemu- za ufundowanie debów - Radzie Rodziców- w szczególności p. Zdzisławowi Mądel i p. Katarzynie Mróz za mobilizowanie do działań i pozyskiwanie sponsorów
zobacz zdjęcia
Krystyna Olszówka-Łępa Dyr. ZSz-P w Zalasowej

|