V Festiwalu Piosenki Przedszkolnej - Mikrofon dla przedszkolaka - "Listopad nie musi być smutny".

   Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej byli współorganizatorami V Festiwalu Piosenki Przedszkolnej - Mikrofon dla przedszkolaka "Listopad nie musi być smutny".

    Spotkanie to odbyło się 17 listopada 2011r w zalasowskiej szkole, w którym wzięło udział 13 grup przedszkolnych z Ryglic, Turzy, Jonin, Lubczy, Woli Lubeckiej, Tuchowa, Bistuszowej i Zalasowej. Nad przygotowaniem festiwalu czuwała Pani Grażyna Skrzekucka, doradca metodyczny pedagogiki przedszkolnej w SCE w Tarnowie oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej Krystyna Olszówka-Łępa. Nagrody wszystkim uczestnikom festiwalu wręczała burmistrz Ryglic p. Teresa Połoska, dyrektor SCE w Tarnowie p. Barbara Dagmara Niziołek. Wydawnictwo MAC również nie zapomniało o swoich szkołach, którym wręczyło upominki. Wszystkie grupy przedszkolne zostały nagrodzone za wspaniale przygotowane programy muzyczne, choreografię do piosenek nagrodami rzeczowymi i wspólny obiad dzieci , nauczycieli i zaproszonych gości dopełnił całości spotkania.

zobacz zdjęcia

 
Obchody 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zalasowej
Już od kilkunastu lat 11 listopada obchodzimy w naszej miejscowości bardzo uroczyście. Również tegoroczne obchody miały swój odświętny i niecodzienny wymiar. Od 2008r można zgłaszać się do programu "Katyń...ocalić od zapomnienia", którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci oficerom Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie i innych miejscach Związku Radzieckiego. Społeczność zalasowska, społeczność gminy Ryglice tworzy unikalne w skali kraju Społeczne Archiwum Wiedzy o Bohaterach, którzy zginęli w 1940r. Impulsem do działań w Zalasowej był artykuł informatora ryglickiego ?W Paśmie Brzanki" z 2000r pt. ?Katyń-60 rocznica zbrodni sowieckiej na polskich oficerach", którym to artykułem a szerzej opisanymi ludźmi naszego regionu zainteresował się rodzic uczniów naszej szkoły p. Zdzisław Mądel. Swoja pasją, swoim pomysłem zainteresował lokalną społeczność. W wyniku podjętych działań otrzymaliśmy informację, że w Katyniu zginął zalasowianin Jan Czarnik, którego uczczono w Wieliczce, dlatego po raz drugi nie można go uczcić w Zalasowej. Otrzymaliśmy Certyfikaty zaświadczające, że Dęby Pamięci zostaną posadzone w Zalasowej dla uhonorowania pamięci porucznika Franciszka Oskarbskiego s. Józefa ur. 30.10.1914 r w Makowie zamordowanego strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD oraz aspiranta Policji Państwowej Kazimierza Wróbla s. Franciszka ur. 24.05.1911r w Ryglicach zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w roku 1940 przez NKWD. Certyfikaty wydano dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej, ul. Karpacka 21, w województwie małopolskim, powiecie tarnowskim, gminie Ryglice, w diecezji tarnowskiej, dekanacie tuchowskim, parafii Zalasowa.

     W dalszym etapie działań pozyskano sponsorów tablic upamiętniających Bohaterów oraz przygotowano godne miejsce dla posadzenia Dębów Pamięci. Na uroczystość, która rozpoczęła się o g. 15.30 11 listopada 2011r przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej przybyła Burmistrz Ryglic p. Teresa Połoska, rodziny Bohaterów: p. Franciszek Siwek, p. Maria Barszczewska, rodzina por. Oskarbskiego, których zaproszono do symbolicznego posadzenia Dębów Pamięci przy współudziale długoletnich dyrektorów szkoły p. Ekspedyta Dębowskiego i p. Juliana Śliwińskiego, historyka i przedstawiciela Stowarzyszenia Zalasowianina dr Jana Hebdy oraz przewodniczącej SU- Oliwii Kawa. Następnie proboszcz parafii ks. Kazimierz Kozyra poświęcił pamiątkowe tablice, aby wspólnie wyruszyć wraz z pocztami sztandarowymi szkoły do parafialnego kościoła, gdzie modliliśmy się za poległych za Ojczyznę. Po przejściu do Pałacu pod Dębami mogliśmy podziwiać scenografię wykonaną przez p. Agnieszkę Usarz, p. Danutę Cius, p. Marka Surmacza, p. Piotra Solarz, montaż słowno-muzyczny przygotowany przez p. Martę Śliwińską-Lech i Izabelę Ilewicz, prezentację multimedialną zaprezentowaną przez p. Leszka Sutkowskiego, Młodzieżową Orkiestrę Dętą i Męski Chór pod batutą Stanisława Stańczyka. Nie zabrakło - starym zwyczajem- lekcji zalasowskiego patriotycznego śpiewania unissono i z podziałem na role-głosy!

Dziękuję za pomoc w przygotowaniu obchodów Święta Niepodległości: - Proboszczowi parafii- ks. Kazimierzowi Kozyrze
- Ośrodkowi Kultury w osobie p.Stanisława Stańczyka
- uczniom, nauczycielom i pracownikom ZSzP
- sponsorom: p. Stanisławowi Pikusowi, p. Tadeuszowi Sępek, p. Zdzisławowi Peca, p. Zdzisławowi Mądel, anonimowemu darczyńcy, Paniom z KGW, Stowarzyszeniu Zalasowian, Radzie Rodziców przy ZSzP
- p. Tomaszowi Madeja za przygotowanie głazu pod tablicę
- p. Grzegorzowi Wojtanowskiemu- za ufundowanie debów
- Radzie Rodziców- w szczególności p. Zdzisławowi Mądel i p. Katarzynie Mróz za mobilizowanie do działań i pozyskiwanie sponsorów

zobacz zdjęcia

Krystyna Olszówka-Łępa
Dyr. ZSz-P w Zalasowej

 

 
Naiwyższe odznaczenia dla nauczycieli w gminie Ryglice

Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej otrzymali najwyższe odznaczenia przyznawane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i ministra MEN: p. Janina Usarz- nauczyciel matematyki otrzymała odznaczenie państwowe Srebrny Krzyż Zasługi, natomiast Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała p. Regina Łabuda-Mróz - nauczyciel biologii. Gratulujemy wspaniałym nauczycielom, dzięki ich pracy uczniowie wznoszą się na wyżyny matematyczne i biologiczne uzyskując najwyższe lokaty w konkursach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich a nawet międzynarodowych. 

DSCN1863

 
Plastycznie w przedszkolu

Helena Kulesa i Patryk Golonka otrzymali wyróżnienia w konkursie plastycznym "Jesienny spacer po lesie", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Bistuszowej. Dzieci do konkursu przygotowała p. Anna Malinowska. Rozdanie nagród odbyło się 10 listopada w OK w Ryglicach. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały nagrody indywidualne i nagrodę dla przedszkola.

zobacz zdjęcia

 
Wycieczka do Ojcowa. Klasy Va i Vb
   W dniu 19.10 z samego rana wyruszyliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Po 3 godzinach jazdy stanęliśmy przy ruinach XIV wiecznego zamku. Przewodnik zapoznał nas z jego historią. Następnie całą grupą szliśmy Dolina Prądnika w kierunku Groty Łokietka. Jaskinia wywarła na nas ogromne wrażenie. W drodze powrotnej przechodziliśmy przez Bramę Krakowską. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Przyrodniczym.

   Po projekcji filmu o powstaniu Doliny Prądnika przeszliśmy do następnych sal bardzo nowoczesnego muzeum. Po krótkim odpoczynku wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się do Pieskowej Skały. Po drodze mijaliśmy wiele interesujących skał i form wapiennych. Widzieliśmy też Kaplicę na Wodzie. W Pieskowej Skale zwiedziliśmy dziedziniec zamkowy i udaliśmy się na krótki spacer pod Maczugę Herkulesa. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do Zalasowej.

zobacz zdjęcia

 
<< pierwsza < poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 następna > ostatnia >>